Aktualności - Komunikaty

Ruszył e-CRUB – centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ruszył e-CRUB – centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane.

Z dniem 1 sierpnia br. ruszył e CRUB – centralny rejestr, wyszukiwarka publiczna z bazą ok. 130 tys. inżynierów budownictwa i architektów, która pozwala na weryfikację uprawnień budowlanych osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie oraz uzyskanie bezpośredniego kontaktu z osobami  znajdującymi się w bazie.

Dzięki temu narzędziu można szybko i sprawnie sprawdzić kwalifikacje inżyniera lub projektanta, którego zamierza się zatrudnić, a urzędnik może zweryfikować dane uprawnionych osób bez potrzeby wglądu w dokumenty papierowe. 

Nowy system zastąpi dotychczasowy centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (CRUB) i jest zarządzany przez GUNB, na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie – Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP.

Aby skorzystać z rejestru należy wejść na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: https://e-crub.gunb.gov.pl/ i rozpocząć wyszukiwanie.

Zalety z korzystania z Centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane: 

  • Urzędy otrzymują bezpośredni dostęp do e-CRUB, dzięki czemu nastąpi sprawna weryfikacja posiadania przez osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie ich uprawnień i przynależności do izb.
  • System informatyczny e-CRUB gwarantuje, że weryfikacja uprawnień będzie skuteczna.
  • Osoby, które zostały wpisane do systemu e-CRUB nie będą musiały przedkładać w urzędzie kopii decyzji o nadaniu uprawnień i zaświadczenia o przynależności do izby. Urzędy sprawdzą to w systemie e-CRUB.
  • Aplikacja e-CRUB będzie zawierać również informację o ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, dzięki czemu urzędnicy będą widzieć kary, które mają wpływ na możliwość wykonywania zawodu.
  • W systemie e-CRUB, zaraz po zdanym egzaminie, pojawi się wpis warunkujący rozpoczęcie wykonywania zawodu, co przyspieszy możliwość jego rozpoczęcia.

Wniosek o przekazanie Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego, za pomocą systemu e-CRUB, danych identyfikujących uprawnienia budowlane

Otwórz

 

© 2021 Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Design & Development by Boar's